środa, 11 czerwca 2014

Wprowadzenie



Katarzyna Borkowska
Konrad Mleczek

Z początku miasta powstały na obszarach na których produkcja żywności była na tyle wysoka i na tyle efektywna,  że mogła zapewnić potrzeby dużej grupy ludzi, co przyciągało osadników.
Duża liczba mieszkańców stwarzała także możliwość specjalizacji pojedynczych jednostek i rozwoju grup wykonujących rożne zajęcia np. pisarzy, księży, robotników itp.
Jest  to zatem jedna z najistotniejszych koncepcji odnoszących sie do powstawania miast.
Drugim uwarunkowaniem jest obecności silnej władzy Państwowej która może nadać kierunek powstawaniu miasta jest widoczna m.in. w kształtowaniu Forum rzymskich, bogatym w budynki świeckie, w tym tez przypadku zasady geometrii współdziałają z krajobrazem. Na Forum Romanem dominuje władza Państwa.
Spoglądając z oddali na sylwetkę miast można dostrzec jakie instytucje były najważniejsze, bowiem były to budynki najbardziej wywyższone  jest to analiza miasta jako calosci, w Atenach były to świątynie.
Zatem w świadomości greków najważniejsi byli bogowie.

Po upadku państwa Rzymskiego wykształciły sie miasta na rożnych zasadach.
Miasta Średniowieczne budowano przede wszystkim w celach obronnych, mury miały na celu nie dopuszczać wroga do miasta. Najważniejszą ich funkcja była zatem obronność
 np. Zamość, Avila in Spain.

Miasta średniowieczne Włoch wyróżniał jeszcze jeden element obronny, wysokie wieże  jak
np. w Bolonii gdzie zamożne rodziny budowały wieże w centrum miasta by wzmocnić bezpieczeństwo.

Zagęszczenie ludności wokół fortyfikacji stało się najbardziej intensywne.
 Z czasem na głównym placu w mięście obok budowli sakralnych zaczęto wznosić budynki świeckie, np, rozmaite ratusze przykładem może być Wrocław. gdzie wybudowano wspaniały, reprezentacyjny ratusz.

Place w miastach stanowiły wówczas centrum kulturowe były także miejscem spotkań mieszkańców, swego rodzaju centrum. Istotne jest też to, że wokół kościoła jeśli ktokolwiek potrzebował pomocy, schronienia zawsze ją otrzymał. Ludzie w ówczesnych czasach nie byli wykształceni, często nie umieli np. pisać  a kościoły miały  na zadaniu przekazywać tradycje, nauczać ludzi.
W późniejszych latach wraz z zmianą techniki obronnej zmienił sie sposób kształtowania fortyfikacji, zamiast obszernych murów obronnych pojawiają sie bastiony
 np. Wiedeń w
 otoczony szerokim pasem otwartego terenu.
W 15 wieku  rozwój budowli publicznych stał się coraz bardziej zaawansowany, budynki zaczęły z sobą konkurować, obok ratuszy zaczęły pojawiać sie hale targowe, w późniejszym okresie dworce. Wraz z upływem czasu i nadejściem renesansu zaczęto także zwracać uwagę na rozwój przestrzeni miejskich coraz częściej pojawiały się wnętrza świadomie projektowane, istotną role odgrywały także budowle publiczne. Zaczęto traktowa przestrzeń jako całość,a także zwracać uwagę na kształtowanie widoków, dalszą perspektywę. w tych ze miejscach przykładem może być obszerny Plac na Kapitolu czy też Plac Świętego Piotra.

W Baroku zaczęto budować wysokie majestatyczne budowle ich celem było przytłaczanie widza, przez co twórcy chcieli podkreślić dostojność budowli. dążyli przede wszystkim do ukazania wspaniałości kompleksów.
W XIX w. epoce nowoczesnej sposób kształtowania przestrzeni ulega zmianom, otoczenie placów nie jest juz zakomponowane jest przypadkowe np. LYON . Place Morand, są one raczej przypadkowe. Miasta budowane w oparciu o zasady geometrii.
Jednocześnie rozwój transportu kołowego  wpływa wówczas na zmianę proporcji pomiędzy otwarciami wnętrz miejskich, zatem zwiększa odstęp pomiędzy sąsiednimi budynkami.
Wraz z szybkim rozwojem produkcji, kumulacji kapitału miasta sie szybko rozrastaly, struktury miast stawaly sie zwarte,  nie było zasad mówiących jak budować.
  Warunki życia mieszkańców stawały sie coraz gorsze, nie było wystarczającej ilości zieleni, w okresie wczesnego rozwoju produkcji przemysłowej rozwój technik produkcji powodował szybki napływ ludności.
 Przepisy regulujące budowę miast pojawiły się dopiero po pożarze Londynu w 1666r.
Od 1667r. zaczęto wprowadzać przepisy dotyczące budowania, mówiono mieszkańcom jak należy budować. Zaczęto także przywiązywać wagę do wolnej przestrzeni, którą coraz częściej wplatano pomiędzy miasta. Struktura miasta dzięki temu miała być bardziej rozrzedzona, przykładem może być Paryż, gdzie powstały wówczas potężne bulwary.

Obserwując ewolucje wnętrza miejskiego w czasie można dostrzec. że w spółczesności miejsca kultu straciły w niektórych przypadkach na wartości, obecnie przytłaczane są przez centra biznesu. W antyku, średniowieczu instytucje te zajmowały  najwięcej miejsca w świadomości obywateli
"a w obecnych czasach najbardziej istotnym elementem są anteny satelitarne"



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz